Bezlepková dieta

Celiakální sprue neboli celiakie je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek (neboli gluten), což je označení pro směs bílkovin obsaženou v mnoha druzích obilí. Nesnášenlivost přetrvává celoživotně, celiakie je geneticky podmíněna. V současnosti je tato choroba nevyléčitelná, při dodržování bezlepkové diety však vymizejí její příznaky.

Pokud si nejste jisti, zda zrovna Vy trpíte na nesnášenlivost lepku, můžete si pro začátek udělat eliminační test, kdy po dobu nejméně 3 týdnů lepek z potravy úplně vysadíte. Poté opět lepek zařadíte a můžete vypozorovat změny, jak se cítíte a zda třeba nezmizely některé Vaše symptomy, na které jste si již za ta léta vlastně zvykli.


Jak se nesnášenlivost lepku projevuje?

Hlavním projevem jsou zánětlivé změny sliznice tenkého střeva s průjmy nebo naopak zácpou,většinou se vyskytuje pocit plnosti,nechutenství, nadýmání až křečí, chudokrevnost, váhový úbytek a celková porucha somatického i psychického vývoje – projevy pomalého myšlení a nízké soustředěnosti. Dále se může vyskytovat nepravidelná menstruace , sklon k potratům, neplodnost. Pokud není lepek z potravy trvale a úplně vyloučen, dochází v průběhu doby k vyčerpání imunitního systému, onemocnění postihuje další orgány se vznikem přidružených autoimunitních chorob ( zánět štítné žlázy, diabetes ) a četných komplikací, z nichž většina je život ohrožující.Dále se onemocnění může projevovat různými vyrážkami, konkrétně to může být Duhringova dermatitida projevující se svědivými puchýřky nebo Keratosis pilaris ( KP, folikulární keratóza), která se projevuje výskytem drsných hrbolků na kůži a to nejčastěji na vnitřní a vnější části paží. Škrábání této vyrážky vede k tvorbě jizviček.Toto onemocnění vzniká v důsledku nedostatku mastných kyselin a vitamínu A.

Jak nesnášenlivost lepku léčit?

V současné době jediná jistá možnost, jak nemoc léčit, je dodržovat doživotní bezlepkovou dietu. Střevo se opět uzdraví a riziko dlouhodobých následků se sníží. Z jídelníčku se musí vyloučit všechny druhy obilí s vysokým obsahem lepku (pšenice, ječmen,žito, špalda a většinou i oves atd). Zvlášť u zpracovaných potravin a hotových výrobků je třeba dávat velký pozor, jestli nebyly použity žádné přísady obsahující lepek. Protože lepek bývá často používán jako emulgátor, k želírování a jako nositel aromatických látek, není to vždy na první pohled zřetelné.

Existuje alternativa?

Jako alternativa je povoleno používat např. quinou, cizrnu, amarant, kukuřici, rýži, jáhly, pohanku, čirok, tapioku, kukuřičný kuskus, sójové boby, kaštany. Stejně tak je povolena zelenina včetně brambor, ovoce, maso, ryby, vejce, mléko a většina mléčných výrobků.

Kde můžete koupit bezlepkové potraviny?

Nabídka bezlepkového zbožív našem eshopu.