Mandle jsou pro vaše tělo užitečné. Proč?

mandle2Mandle jsou velmi oblíbenou a lahodnou pochutinou a ingrediencí už po několik tisíciletí. Jsou ale také lékem, bohatým přírodním zdrojem látek, nezbytných jak pro zdraví, tak pro krásu. Mandle jsou bohaté na minerální látky. Mají vysoký obsah hořčíku (až kolem 300 mg na 100 g), vápníku (cca 250 mg na 100 g), draslíku, železa, zinku.

Dále obsahují celou řadu nezbytných vitaminů, např. vitamin E a vitaminy skupiny B (riboflavin, thiamin, kyselinu listovou). Vysoký obsah hořčíku spolu s vitaminy skupiny B a zinkem dodají našim vlasům pružnost a lesk, nehtům pevnost a pleti zdravě vyhlížející vzhled. Hořčík také napomáhá tělu efektivně využít vápník, který je nezbytný pro naše kosti, zuby, srdce a imunitu organismu. Vysoký obsah železa v mandlích je tím pravým pro podporu krvetvorby, tedy i lidé trpící chudokrevností by je měli zařadit do svého jídelníčku.

Mandlím se dále přisuzuje schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi a upravovat krevní tlak. Mandle obsahují také řadu antioxidantů, které naše tělo chrání před volnými radikály a čistí jej. Jsou proto mimo jiné považovány za přírodní prevenci rakovinného bujení. Bylinář Pavel Váňa ve své knize uvádí, že už denní dávka 3–4 sladkých mandlí je účinnou prevencí nádorových onemocnění. Odborné výzkumy prokázaly i pozitivní působení u lidí trpících diabetes a preventivní účinky v případě Alzheimerovy choroby. Antioxidanty mj. také chrání naše cévy a srdce před degenerací a předčasným stárnutím. V neposlední řadě mandle obsahují pro zažívací trakt prospěšnou vlákninu.